Kilka porad jak poprawić efektywność nauki śpiewu.

piosenka, dziewczyna, wokal

Głos jest specyficznym instrumentem który wymaga ciągłego treningu, dzięki któremu się poprawia. Jest to proces długotrwały i pracochłonny, jednak nie należy się poddawać w dążeniu do wymarzonego celu jakim jest nauka wokalu czy śpiewu. Szkoła muzyczna Virtuoso Wam w tym z pewnością pomoże. Na szczęście istnieje wiele ćwiczeń, które uczą prawidłowego oddychania lub śpiewania. Niezależnie od tego, czy pracujesz z trenerem wokalnym, czy samodzielnie, możesz rozgrzać się za pomocą swoich ulubionych technik. Wykorzystaj te umiejętności, gdy mówisz profesjonalnie i ucz się, jak poprawić jakość głosu śpiewanego. Ważne jest również unikanie szkodliwych nawyków, takich jak nadużycie, krzyki i kaszel, które mogą nadwerężyć Twój głos.

mikrofon, aula, juri

Ćwiczenia wokalne i oddechowe.

1. Oddychaj z regulowaną prędkością i częstotliwością.

Zacznij oddychać z różnymi prędkościami aby nauczyć regulować swój oddech. Zacznij od krótkiego, szybkiego sapania przez około 30 sekund, po czym wykonaj wolniejsze dyszenie przez kolejne 30 sekund. Reguluj prędkość i częstotliwość oddechów i wydechów. Takie zmieny dadzą ci lepszą kontrolę nad twoim oddechem. Powinieneś czuć ruch powietrza podczas głębokiego oddychania.

2. Ćwicz wydychanie powietrza w kontrolowanych serial.

Staraj się robić głębokie wdechy przed mówieniem lub śpiewaniem aby nie zabrakło ci powietrza w trakcie linii. Wyciągnij palec przed siebie i wyobraź sobie że to świeca którą musisz zdmuchnąć aż 5 razy. Uwolnij swój oddech tak mocno jak tylko potrafisz w 5 serial, kontroluj siłę oraz długość twojego wydechu, postaraj się aby był on jak najdłuższy za każdym razem.

Wykonanie tego ćwiczenia spowoduje zwiększenie siły twoich płuc, twój wokal będzie płaski oraz niższy podczas śpiewania a także mówienia.

3. Opracuj program rozgrzewki swojego głosu.

Jeśli możesz, współpracuj z profesjonalnym instruktorem głosowym, aby stworzyć program zaprojektowany specjalnie dla Ciebie. Możesz również stworzyć własną rozgrzewkę od 10 do 15 minut, używając podstawowych ćwiczeń, które lubisz. Jeśli nie masz pewności, jak zacząć, usiądź lub stań z rozluźnionymi ramionami i zacznij od prostego programu rozgrzewki:

– Rozciąganie całego ciała (3 min)
– Ćwiczenia oddechowe, takie jak kontrolowane oddechy (2 min)
– Poluzuj usta i szczękę, wykonując tryl lub mrucząc (2 min)
– Śpiewaj w górę iw dół skali lub mów trochę o swoich liniach (4 minuty)

zeszyt z nutami

Popraw swoją naukę śpiewu i wokalu.

1. Utrzymuj swoją postawę w jednej linii z ramionami, plecami oraz stopami.

Stań na palcach z rękami wyciągniętymi do tyłu i rozstawionymi stopami. Twoje stopy powinny być rozstawione na szerokość barków i musisz przesunąć  klatkę piersiową do przodu. Dobra postawa pozwoli na swobodne poruszanie się powietrza z płuc przez usta. Twój głos będzie miał lepszy dźwięk i wydawać się bardziej energiczny, ponieważ stworzyłeś dobry przepływ powietrza. Unikaj blokowania kolan lub zaciskania ramion. Staraj się, aby twoje ciało było luźne i zrelaksowane podczas śpiewania.

2. Otwórz szeroko usta i przesuń język do przodu.

Stań przed lustrem i zaśpiewaj kilka linijek twojej ulubionej piosenki, zwracając uwagę na to, jak bardzo otwierasz usta. Następnie otwórz usta i umieść w nich środkowych palców. Twoje usta powinny być otwarte znacznie szerzej. Zdejmij palce i przyłóż język do przedniej części ust, tak aby końcówka znajdowała się blisko dolnych zębów. Ćwicz śpiewanie z otwartym językiem i otwartymi ustami. Powinieneś zauważyć lepszy dźwięk, ponieważ w jamie ustnej jest więcej miejsca na rezonans dźwięku.

3. Ucz się śpiewu od innych piosenkarzu, ale śpiewaj w zakresie, który jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

Zwróć uwagę na to, jak inni piosenkarze oddychają, staraj się ich naśladować. Możesz nauczyć się małych sztuczek, takich jak chowanie brody na wysokich dźwiękach lub podnoszenie klatki piersiowej, aby utrzymać energię. Ważne jest, aby pamiętać, aby nie wypychać swojego głosu z zakresu komfortu lub nie można go uszkodzić. Zamiast tego pracuj nad poprawą swojego tonu i oddechu, aby poprawić jakość głosu.

4. Wypowiadaj się w taki sposób aby twoje zdania były wyraźne i czyste.

Ćwiczenia, które podkreślają samogłoski i łuski, które używają spółgłosek, pomogą ci wydobyć słowa, które śpiewasz. Kiedy skupisz się na przekazywaniu słów, dźwięk twojego głosu poprawi się i stanie się jaśniejszy.

5. Oddychaj za pomocą przepony nie tylko z samej klatki piersiowej.

Oddychaj z przepony, aby poprawić swój dźwięk. Trzymaj ramiona na przeponie i oddychaj głęboko z brzucha zamiast klatki piersiowej. Delikatnie uwolnij powietrze podczas śpiewania. Nie wypychaj go na siłę ani nie czekaj, aż poczujesz, że zabraknie ci powietrza, zanim znów zaczniesz oddychać. Rozwijaj wygodny wzór oddychania podczas śpiewania.

Młoda atrakcyjna kobieta ćwiczy yogę, siedzi w pozycji kwiatu lotosu.

Utrzymuj twój głos w dobrej zdrowej kondycji. Gwarancją idealnego wokalu.

 

1. Bądź nawodniony przez cały dzień.

Pij napoje bezkofeinowe, takie jak woda, herbata ziołowa, sok lub kawa bezkofeinowa. Staraj się pić od 6 do 8 szklanek wody (240 ml) dziennie. Picie dużej ilości płynów utrzyma fałdy głosowe w twoim pudle głosowym uwodnione, dzięki czemu poruszają się bez oporu. Unikaj alkoholu, jeśli będziesz mówić lub śpiewać wkrótce, ponieważ alkohol podrażnia śluz podszewki gardła.

2. Unikaj ekstremalnych głosów takich jak szeptów i krzyków.

Z czasem zepsujesz fałdy głosowe, jeśli będziesz ciągle krzyczeć lub głośno używać głosu. Fałdy mogą stać się spuchnięte i zaczerwienione, co sprawi, że twój głos będzie chrapliwy. Szepty również uszkadzają struny głosowe, ponieważ są ciągle ściśnięte.

3. Naucz się dawać odpoczynek dla twojego wokalu.

Wiemy jak ciężko jest zrobić sobie przerwę od ćwiczeń, ale jeśli tego nie zrobisz to twój głos stanie się napięty i przeciążony. Jeśli zachorujesz lub zobaczysz nie korzystne objawy przemęczenia, staraj się rozmawiać i mówić jak najmniej.

3. Pij wodę lub staraj się płukać gardło.

Ponieważ kaszel może uszkodzić struny głosowe, a zimne leki, takie jak leki zmniejszające przekrwienie, mogą je wysuszyć, dlatego popijaj dużą ilością wody. Możesz również spróbować oczyścić swój głos przez płukanie słoną wodą przez około 30 sekund.

4. Skontaktuj się z lekarzem jeśli masz ochrypły głos.

 Jeśli twój głos nie poprawił się on po 2-3 tygodniach, umów się na wizytę z lekarzem. Jeśli nie masz innej choroby i nie palisz, może to być problem z częścią twoich strun głosowych. Lekarz może skierować cię do lekarza uszu, nosa i gardła w celu postawienia diagnozy.

Wszystkich zainteresowanych nauką śpiewu i wokalu zapraszamy na zajęcia muzyczne do naszej szkoły w Rzeszowie. Jeśli jesteście zainteresowani, proszę zapoznać się z naszym Cennikiem.

Szkoła muzyczna w Rzeszowie

Wielu psychologów  i fachowców twierdzi,  że większość ludzi rodzi się ze zdolnościami muzycznymi. Niewiele jest takich dzieci, którym przysłowiowy słoń nadepnął na ucho. Zdecydowana większość maluchów wykazuje przeciętne zdolności muzyczne, które doskonale widać w czasie nauki śpiew, gry na prostych instrumentach takich jak grzechotki i bębenki prowadzonych w prawie każdym przedszkolu, a nawet już w żłobkach. Około 20 % dzieci ma ponad przeciętnymi zdolnościami słuchu. Zadaniem rodziców i opiekunów w przedszkolu jest wychwycenie tych uzdolnionych i pomoc maluchowi w ich rozwoju.

WSZYSTKO W ODPOWIEDNIM CZASIE

Rodzice, którzy zauważyli predyspozycje muzyczne u dziecka, często zastanawiają się, w jakim wieku rozpocząć naukę gry na instrumencie. Niektórzy kupują instrumenty już trzylatkom, jednak w tym wieku nauka powinna być raczej zabawą i oswajaniem się z budową gitary czy pianina. Nie można w tym czasie malucha do niczego zmuszać, ponieważ zazwyczaj przynosi to odwrotny skutek – dziecko się zniechęca i przestaje wykazywać zainteresowanie muzyczne.
Dopiero dzieci w wieku około sześciu, siedmiu lat można zapisać na prywatne lekcje, do ogniska muzycznego lub do szkoły muzycznej. Decyzja zależy od wielu czynników, na przykład nie w każdej miejscowości jest szkoła muzyczna.

SZKOŁA MUZYCZNA – WAŻNY WYBÓR

Decyzja o posłaniu dziecka do szkoły muzycznej należy bardzo dokładnie rozważyć. W dużych miastach są do wyboru dzienne szkoły przeznaczone z realizacją przedmiotów ogólnokształcących we wszystkich szkołach lub popołudniowe szkoły muzyczne. To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej obciążające dla dziecka, które de facto pracuje w dwóch placówkach. Jest to także trudniejsze dla rodziców, szczególnie młodszych dzieci, które trzeba wozić jednej szkoły do drugiej.

WYBÓR INSTRUMENTU

Młodzi muzycy mają możliwość nauki gry na różnych instrumentach, jednak najczęściej wybierane to skrzypce, flet i pianino. Oczywiście, aby stać się wirtuozem należy wkładać to całe swoje serce, i zrezygnować z wielu rozrywek. Wiedzą o tym doskonale osoby, które zapisały swoje dzieci na lekcje gry na pianinie. Gdy mija pierwszy entuzjazm, często przychodzi chwila zwątpienia i zniechęcenia, kiedy większość czasu trzeba spędzać na powtarzaniu żmudnych lekcji systematycznie, codziennie. Radość z gry przychodzi z czasem, gdy pianino słucha już muzyka i potrafi on wydobyć najpiękniejsze melodie.

Gra na pianinie – dlaczego warto?

Niewątpliwie, pianino i fortepian należą do najelegantszych instrumentów. Gra na nich kojarzy się z klasś i szykiem. Jak się jednak okazuje, to nie jedyne zalety gry na tych instrumentach.

Pianino a sprawność manualna

Niewątpliwie, jeśli ktoś chce poprawić swoje zdolności manualne powinien jak najszybciej zapisać się lekcje gry na pianinie. Wydaje się, ze nie ma lepszego sposobu na to, aby nauczyć się sprawnie operować palcami. Wiele osób uważa, że lekcje gry na pianinie są dla ludzi, którzy już posiadają zaawansowane umiejętności manualne. Twierdzą oni, że nie posiadając takich zdolności nie ma nawet sensu zabieranie się za naukę. Jednakże, to nieprawda. Sprawnego operowania palcami każdy może się bowiem nauczyć.

Różne poziomy kształcenia

Warto zauważyć, ze szkoła muzyczna oferuje lekcje gry na pianinie na różnych poziomach. Jeśli ktoś już miał kiedyż styczność z tym instrumentem spokojnie może zacząć naukę gry od nieco wyższego poziomu. W przypadku zupełnie niedoświadczonych osób najlepiej zacząć od najniższego poziomu, aby nauczyć się podstaw gry.

Ponadto, przy wyborze odpowiedniego poziomu mają również znaczenie zdolności, o których była mowa wcześniej. Jeśli ktoś nie jest szczególnie uzdolniony pod względem manualnym, jak już wspomniano jak najbardziej może również uczyć się gry, jednakże, powinien raczej rozpocząć od najbardziej podstawowych lekcji gry na pianinie, ażeby stopniowo doskonalić swoje umiejętności.

Dlaczego warto uczęszczać na lekcje gry na pianinie?

ręce które grają utwór na pianinie

Jeżeli jeszcze zastanawiasz się nad tym, czy wysłać dziecko na lekcje gry na pianinie, to lepiej przeczytaj ten artykuł.

Być może nie zdawałeś sobie do tej pory z tego sprawy, ale lekcje gry na pianinie, ogólnie na instrumentach klawiszowych są znakomitą formą samodoskonalenia, nie ma bowiem trudniejszej czynności wykonanej przy pomocy rąk, niż gra na pianinie. To trudniejsza praca rękoma niż ta wykonywana przez chirurga podczas przeprowadzania skomplikowanej operacji. Zadziwiające prawda?

Z tego powodu gra na instrumentach klawiszowych to najlepszy sposób na doskonalenie umysłu, ponieważ w trakcie gry umysł tak, intensywnie pracuje, ćwiczy sprawność z dnia na dzień powoduje, że staje się ona coraz wyższa.

Kolejną zaletą wyciągniętą z nauki gry na pianinie jest znaczne zwiększenie koncentracji. Zauważyliście jak wyglądają zawodowi pianiści podczas koncertu, są niemal w transie. Są oni wtedy tak skupieni, praktycznie stają się jednością z wykonywaną muzyką. Jest to w zasadzie rodzaj medytacji. Tylko działanie takiemu skupieniu, pianista jest w stanie zagrać bez przerwy godzinny koncert bez ani jednej pomyłki. Oczywiste jest, że niestety nie każdy może dojść do takiej perfekcji, jednak sam fakt, że takie skupienie jest możliwe dzięki grze na pianinie, sam w sobie jest niesamowity.

Pomijając kwestie perfekcjonizmu, niesamowite go skupienia, które nie wszystkim uczestnikom jest dane, wato zapisać dziecko na lekcje gry n pianinie, chociażby ze względu na to, że nawet jeżeli nie zostanie ono wirtuozem tego instrumentu, czas i wysiłek włożony w naukę nie zostanie zmarnowane. Wzbogaci się jego osobowość, rozwinie umysł, koncentracja i dyscyplina, a także po prostu usprawni swoje dłonie.

Jeżeli chcesz zapisać swoje dziecko, albo być może sam masz ochotę uczestniczyć na zajęciach typu lekcje gry na pianinie, to zapraszamy do naszej szkoły muzycznej Virtuoso, uczymy gry na instrumentach muzycznych takich jak gitara klasyczna, elektryczna, basowa, fortepianie, akordeonie i keyboardzie. Działamy na terenie Rzeszowa ale w Kielanówce, Łukawcu oraz na terenie gminy Czudec. Więcej informacji znajdą państwo pod tym adresem: http://virtuoso-rzeszow.pl/lekcje-gry-na-pianinie/

Serdecznie zapraszamy

Virtuoso, muzyka rozrywkowa w Rzeszowie.